Aktualności

Leczenie biologiczne dla chorych z RZS

17.08.2022

Na początku września otwiera się badanie kliniczne dla chorych z ciężkim RZS, którzy nie reagują na stosowanie metotreksatu. Badanie jest dobrą opcją dla chorych, na których nie działają standardowe leki. Podstawowe wymagania to minimum 6 stawów zajętych przez chorobę, podwyższone CRP i stabilna dawka metotreksatu w ostatnich tygodniach. Badanie jest w pełni darmowe, roczne, bez placebo i z użyciem znanego od kilku lat leku biologicznego. Osoby zainteresowane nie będące pod moją opieką zapraszam do kontaktu: kontakt@drgietka.pl

Nowe ceny konsultacji w Przychodni

08.06.2022

Szanowni Państwo,
Od lipca wzrosną o 30 złotych ceny dla nowych chorych za moje konsultacje w przychodni do 250 złotych za konsultację pierwszorazową i do 200 złotych za konsultację kolejną. Jednocześnie będę starał się utrzymać dotychczasowe, niższe ceny dla chorych regularnie przychodzących na konsultacje, będących od długiego czasu pod moją opieką hepatologiczną i reumatologiczną.
Podwyżka ceny konsultacji wynika po części ze wzrostu kosztu leków, sprzętu medycznego i innych akcesoriów wykorzystywanych podczas konsultacji. Co jednak znacznie istotniejsze, dzięki niej będę w stanie wydzielić nieco więcej czasu na naukę i szkolenia, co da mi możliwość zaproponowania opieki o wyższym standardzie niż dotychczasowy. Będę mógł też pracować z nieco większym spokojem i mniejszym pośpiechem. Dodatkowo liczę, że spowoduje to, że będzie więcej terminów dla chorych pod moją dotychczasową opieką.

Ważne - zmiany zasad pracy

30.04.2022

Szanowni Państwo,
W związku z dużą grupą liczbą chorych pod moją stałą opieką oraz zwiększoną aktywnością w szpitalu, muszę zmienić nieco zasady przyjmowania.

W pierwszej kolejności muszę zwiększyć pulę terminów dla chorych będących stale pod moją opieką, gdyż czas oczekiwania dla nich wydłużył się do ponad 3 tygodni. Sobota od czerwca stanie się kolejnym dniem przeznaczonym jedynie na przyjęcia dla stałych chorych. Na pierwszorazowe konsultacje pozostaną środy oraz dni dodatkowo dodawane do grafiku w przychodni.

Drugą zmianą jest likwidacja kolejnych godzin tygodniowo oferowanych przez portal Znany Lekarz - obecnie dostępnych będzie jedynie kilka terminów w środy rano i godziny zwalniane przez chorych na bieżąco. Duży wybór terminów będzie oferowany przez recepcję przychodni i zachęcam, żeby w ten sposób się umawiać. Jeśli nie uda się Państwu dodzwonić, recepcja oddzwoni na zidentyfikowany przez system komputerowy numer telefonu.

Od kilku tygodni wprowadziłem również bardzo istotną zmianę w stałej opiece nad chorymi. Tych, którzy są w remisji, od dłuższego czasu są stabilni na swoim leczeniu umawiam często na wizyty co 6 miesięcy, a nie jak do tej pory regularnie co 3 miesiące. Warunkiem jest wykonanie badań we własnym zakresie po 3 miesiącach od wizyty. Dla chorych jest to niejednokrotnie wygodniejsze i zmniejsza o połowę koszt opieki lekarskiej.

Ostatnią propozycją dla chorych, u których postawiłem jednoznaczne rozpoznanie, którzy mają stałe, skuteczne leczenie jest możliwość dalszego stałego leczenia w Poradni POZ. W tym celu wydaję informacje dla lekarzy POZ, którzy na podstawie moich wskazówek mogą wypisywać recepty. Takich chorych zapraszam na wizyty raz na rok, aby móc oceniać ich leczenie i nasilenie choroby. W każdej oczywiście chwili jestem dostępny na pilną konsultację w razie napotkania jakichkolwiek problemów.

Urlopy 2022

29.04.2022

W tym roku główny urlop letni planuję w dniach 08-24.07.2021. Nie będę również przyjmował w okresie 30.07-02.08.2022 oraz 29-30.08.2022.

Wydłużające się terminy dla nowych chorych

11.01.2022

Szanowni Państwo,
W ostatnich tygodniach doszedłem do momentu, gdy długość doby nie pozwala mi na skrócenie czasu oczekiwania na konsultację. Terminy wydłużyły się nimiłosiernie. Moi stali pacjenci mają inną pulę terminów umożliwiających konsultację w ciągu maksymalnie ok. 2 tygodni, jednak nowi chorzy muszą czekać ponad miesiąc. Dla tych, którzy nie mogą czekać zapraszam do zakładki POLECANI LEKARZE, aby zapoznać się z listą specjalistów, z którymi współpracuję, którzy oferują krótsze terminy. W sytuacjach bardzo pilnych polecam dzwonić do recepcji przychodni BodyClinic we wtorki, bo zwykle wtedy zwalniają się w ostatniej chwili miejsca na środy, w które jestem cały dzień w przychodni.
Pracuję nad nowymi zasadami przyjęć, aby skrócić nieco czas oczekiwania, ale zmiany te wejdą w życie pewnie dopiero od lipca 2022.

Pierwotne zapalenie dróg żółciowych (pierwotna marskość żółciowa) - badania z nowymi lekami

21.08.2021

W Poradni Hepatolodzy w Warszawie uczestniczymy w badaniach naukowych nad nowymi lekami, które w kolejnych latach mają pomóc skuteczniej leczyć choroby wątroby. Często są one szansą dla chorych na nowe, eksperymentalne leczenie dające większe możliwości uzyskania poprawy niż standardowe postępowanie. W naszej przychodni oferujemy obecnie udział w kilku badaniach dla chorych z pierwotnym zapaleniem dróg żółciowych (PBC).

1. Obecnie prowadzimy rekrutację do badania dla chorych z PBC i świądem skóry. Stosujemy lek, który nie tylko hamuje ten bardzo trudny do leczenia objaw występujący u niektórych chorych, ale też może dawać poprawę w zakresie zapalenia wątroby.

2. Mamy również badanie z lekiem, który w poprzednich fazach badań zmniejszał włóknienie u chorych z PBC. Gdyby się to potwierdziło w badaniu, w którym uczestniczymy byłaby to hepatologiczna sensacja. W chwili obecnej nie mamy żadnego leczenia, który może cofać ten kluczowy w niszczeniu wątroby proces. Do tego badania zapraszamy osoby z PBC i włóknieniem >8.8 kPa w FibroScanie.

3. Będziemy prowadzili również badanie z użyciem zupełnie nowego leku, stosowanego w przypadku niewystarczającej skuteczności dotychczasowego leczenia w PBC. Kryteria do tego badania będą proste i zakładają jedynie aktywność fosfatazy zasadowej wyższą niż 1,5 raza górna granica normy dla tego enzymu.

W celu uzyskania dalszych informacji proszę kontaktować się z nami pod numerem telefonu: 601390600.

Mój profil na facebooku

02.06.2021

Zachęcam do odwiedzania mojego profilu na facebooku, gdzie publikuję dłuższe wypowiedzi dotyczące różnych ważnych tematów, które zajmują moich chorych. Tłumaczę i opowiadam w miarę przystępnie o zawiłościach moich specjalności. Ostatnio opublikowałem krótki instruktaż dla chorych na choroby autoimmunologiczne - czy się szczepić, co robić ze swoim stałym leczeniem w czasie około szczepienia. Ponadto napisałem też parę wyjaśniających zdań na temat zakrzepic po szczepieniach. Wierzę, że jeśli będziecie Państwo wiedzieć więcej, to zredukuje to lęk.

Konto FB DrGietka

Prośba o ograniczenie korespondencji mailowej

14.04.2021

W ostatnich tygodniach nie byłem w stanie odpowiadać na każdego przysłanego do mnie e-maila. W związku z otwarciem i organizacją nowej przychodni, a także nowymi obowiązkami w szpitalu nie daję rady odpowiedzieć na więcej niż 3-4 e-maile dziennie. Z tego powodu bardzo proszę o wyrozumiałość i zadanie tych pytań podczas konsultacji w gabinecie. Otrzymuję dziennie ok. 10-12 wiadomości z czego umówiony byłem wcześniej na 3-4. Robię co mogę, żeby raz w tygodniu znaleźć kilka godzin na odpowiedź, ale może się zdarzyć, że na wiadomości z mniej istotnymi pytaniami odpowiem dopiero podczas klasycznej cyklicznej konsultacji. Jednocześnie proszę również o wyrozumiałość gdy prosicie Państwo o zdalne recepty. W wyjątkowych sytuacjach postaram się poratować zdalnie, ale nie daję rady sprostać rosnącej liczbie takich oczekiwań.

Ryzyko COVID-19 podczas konsultacji

10.04.2021

Zauważyłem, że niektórzy Pacjenci lękają się spotkania ze mną. Chciałbym uprzejmie poinformować, że zarówno ja, jak i cała moja rodzina przeszła COVID (ja chorowałem na początku listopada 2020 roku), a w lutym/marcu 2021 zostałem dwukrotnie zaszczepiony. W ten sposób jestem bezpieczny zarówno dla Państwa, jak i Państwo dla mnie.

Szczepienia przeciw COVID-19, a leki immunosupresyjne

06.04.2021

Drodzy Państwo, w ostatnich dniach otrzymuję od Państwa po kilka telefonów dziennie w sprawie stosowanych przez Państwa leków lub chorób z zapytaniem czy nie są one przeciwwskazaniem do szczepień przeciw COVID-19. Chciałbym uprzejmie poinformować, że choroby autoimmunologiczne takie jak RZS, toczeń rumieniowaty układowy, ani autoimmunologiczne zapalenie wątroby nie są przeciwwskazaniami do szczepienia przeciw COVID-19. Przeciwwskazaniem nie jest również stosowanie leków immunosupresyjnych takich jak: sterydy (prednizon, metyloprednizolon), metotreksat, leflunomid czy azatiopryna. Obecność potwierdzenia przyjmowania tych leków w kwestionariuszu do szczepień pytania o te leki nie powoduje, że automatycznie zostajecie Państwo zdyskwalifikowani ze szczepienia a jedynie powoduje, że kwalifikacji powinien nieco wnikliwiej przyjrzeć się lekarz prowadzący szczepienia. Zaświadczenie ode mnie jako lekarza prowadzącego nie jest niezbędne do kwalifikacji do szczepienia.

Pakiety laboratoryjne dla moich chorych w nowej przychodni

06.02.2021

W nowej przychodni od 10.02.2021 będzie działał punkt pobrań w godzinach 8-15.30 gdzie możecie Państwo pobrać krew do badań. Utworzyłem dla Państwa kilka pakietów, które ułatwiają diagnostykę. Dla chorych reumatologicznych pakiety są dwa: pakiet reumatologiczny podstawowy (morfologia, CRP, OB, ALT i czynnik reumatoidalny - zgodnie z podstawowym pakietem w moich zaleceniach odnośnie wizyt) za 60 PLN oraz pakiet reumatologiczny rozszerzony (morfologia, CRP, OB, ALT, czynnik reumatoidalny, przeciwciała przeciwjądrowe - panel ANA2, przeciwciała anty-CCP, antygen HLA-B27 oraz przeciwciała przeciw boreliozie w klasie IgG) za 350 PLN.

Dla chorych z problemami hepatologicznymi przychodnia oferuje pakiet hepatologiczny pozwalający na ocenę zarówno tego jak wątroba pracuje, jak i tego czy coś ją uszkadza (morfologia, ALT, AST, GGTP, fosfataza zasadowa, bilirubina całkowita, lipidogram, glukoza na czczo, przeciwciała anty-HCV, antygen HBs) w cenie 170 PLN. Są również panele dla chorych z WZW B - do pełnej oceny zakażenia (z badaniem FibroScan) i na kontrolną wizytę (morfologia, ALT, AST, wiremia HBV) oraz pakiet badań dla chorych z podejrzeniem marskości wątroby uwzględniający wszystko co jest mi potrzebne do zapewnienia właściwej opieki nad pacjentem z marskością (badania laboratoryjne, USG jamy brzusznej z przepływami oraz gastroskopia).

Te panele ułatwiają rozpoczęcie diagnostyki/opieki nad chorymi zgłaszającymi się na pierwszorazową konsultację przy jednocześnie najniższej cenie za taki pakiet w całej Warszawie.

Zmiana miejsc przyjmowania

26.01.2021

Drodzy Państwo, z ogromnym stresem, ale też nadzieją na nowe, większe możliwości i sprawniejszą opieką nad moimi pacjentami chciałbym poinformować, że kończę pracę w obu dotychczasowych lokalizacjach, czyli na Czerniakowskiej i w Przychodni BodyClinic i od 10.02.2021 przenoszę się do nowowybudowanej, supernowoczesnej przychodni BodyClinic przy ulicy Sierakowskiego 4 lok.U3 w Porcie Praskim. Boję się początkowego okresu, kiedy nie wszystko będzie działać sprawnie i za wszelkie niedociągnięcia w nowym miejscu chciałem szczerze przeprosić.

Do 10.02.2021 będę jeszcze przyjmował na Czerniakowskiej i Oboźnej!

Będę tam przyjmował na tyle często, żeby terminy były krótkie. Na miejscu będę miał wszystko co jest potrzebne w mojej praktyce - leki do wstrzyknięć, dostęp do komercyjnego leczenia biologicznego, USG i FibroScan, których będę używał podczas konsultacji. Do współpracy w tym nowym miejscu zaprosiłem znakomitych radiologów - doktora Marcina Paśnika, szefa radiologii Carolina Medical Center, który będzie wspólnie ze mną rozwiązywał trudne problemy reumatologiczno-ortopedyczne oraz doktor Elżbietę Dziubę, doświadczoną w ocenie wątroby i dróg żółciowych radiolog ze szpitala MSW w Warszawie, która będzie wykonywać badania ultrasonograficzne jamy brzusznej. Pod ręką będzie znakomicie wyposażona pracownia endoskopii z zespołem najlepszych w Warszawie gastrologów. W nowej przychodni będzie się mieścił również punkt pobrań otwarty w godzinach 8.00-15.30, w której będziecie Państwo mogli wykonać badania w konkurencyjnych cenach z rabatami dla stałych pacjentów.

Nadal będę prowadził telekonsultacje oraz wizyty domowe - na te formy konsultacji proszę zapisywać się pod dotychczasowym numerem telefonu 601390600.

Tym samym od 10.02.2021 zapisy na konsultacje osobiste przyjmować będzie jedynie recepcja przychodni pod numerem telefonu 22-8261160.

Od 10.02.2021 zmienią się również ceny za konsultacje. Pierwszorazowe konsultacje będą kosztowały 200 PLN, kolejne konsultacje u chorych będących pod moją stałą opieką będą w cenie 160 PLN.

Wizyty osób towarzyszących

10.12.2020

W zeszłym tygodniu moja ukochana osoba miała ważną konsultację medyczną. Bardzo zależało jej na tym, żebym był na tej konsultacji razem z nią i wspierał ją w trudnych decyzjach terapeutycznych. Niestety pomimo, że przeszedłem COVID, pomimo że jestem lekarzem, pomimo, że sprawa dotyczyła onkologii nie uzyskałem zgody na towarzyszenie. Uważam, że niemożność odbycia konsultacji z osobą towarzyszącą, pomimo czasów pandemicznych jest niehumanitarna. Tym samym chciałbym Państwa zapewnić, że w moim gabinecie możecie Państwo zawsze przyjść z osobą towarzyszącą i jeśli taka będzie wola pacjenta, osoba ta będzie mogła współuczestniczyć w naszych spotkaniach.

Plany przenosin do nowej przychodni

24.11.2020

Uprzejmie informuję, że w lutym/marcu 2021 będę się przenosił do nowego miejsca przyjmowania w centrum Warszawy. Zaproszę Państwa na konsultację w nowej, dużej przychodni, która, mam nadzieję, będzie docelowym miejscem mojej pracy przez następne lata. Będzie to wielospecjalistyczna przychodnia, do której zapraszam bliskich mi, znakomitych specjalistów i będziemy mogli zaproponować Państwu kompleksową opiekę na najwyższym poziomie. W tej przychodni wykonacie Państwo badania krwi korzystając z rabatów dla moich stałych pacjentów, badania ultrasonograficzne na najlepszych aparatach, ECHO serca, badania endoskopowe - gastroskopie i kolonoskopie. Przychodnia będzie się mieścić w obrębie Portu Praskiego niedaleko Mostu Świętokrzyskiego i będzie nieopodal stacji metra Stadion.

Powrót do pracy

02.11.2020

Choroba obeszła się ze mną dość łagodnie. Po zakończeniu izolacji, od dnia 06.11.2020 wracam do pracy. Tego dnia będę przyjmował w Przychodni BodyClinic. Od 09.11 będę przyjmował w gabinecie. Nie musicie się Państwo obawiać - od tej pory kontakty ze mną będą pozbawione ryzyka zarażenia SARS-CoV-2.

Mam COVID

26.10.2020

Uprzejmie informuję, że zostałem objęty izolacją z powodu COVID-19. Zachorowałem dość łagodnie. Jeśli wszystko pójdzie dobrze do 03-04.11 zakończę izolację i przestanę być zakaźny, jednak przyjmować planuję dopiero od 07.11.2020. Plusem tej całej sytuacji jest to, że nie będę mógł już Państwa zarazić tą infekcją.

Zapisy przyjmuję stale pod numerem telefonu 601390600.

Kilka słów do chorych z fibromialgią

18.10.2020

W ostatnich miesiącach zgłasza się do mnie wielu nowych chorych z fibromialgią, ale też i wielu, z którymi zakończyliśmy leczenie, a teraz mają nawrót objawów. Część moich stałych pacjentów zgłasza z kolei zaostrzenie dolegliwości.

Wszystko to co się dzieje jest oczekiwane i przewidywalne. W swojej pracy działam według zasady, że jeśli z jakąkolwiek chorobą fibromialgia ma dużo wspólnego to jest to zaburzenie lękowe. Obecna sytuacja w Polsce dodatkowo nasilona przez przekaz medialny przedstawiający jedynie wynikające z tej sytuacji dramatyczne wydarzenia budzi lęk u każdego człowieka. Lęk o bliskich oraz lęk o siebie. Lęki te nie mają jednak żadnego racjonalnego uzasadnienia, gdyż z trudnościami powinniśmy się mierzyć wtedy gdy coś takiego na nas spadnie. Lęk, powyżej pewnego poziomu, nie wpływa już na Państwa ostrożność, a jedynie obniża jakość życia. U chorych z fibromialgią lęk ten nasila dolegliwości bólowe. Bóle mogą stać się trudne do opanowania i dodatkowo, klasycznie dla fibromialgii, nasilają lęki, tym razem o swoje zdrowie.

Drodzy Państwo, nasilenie tego bólu jest normalne, oczekiwane. Wielu innych chorych też tak ma. Macie Państwo prawo czuć się słabiej, gorzej i będzie to wynikać jedynie z fibromialgii. Należy skupiać się na uspokajaniu siebie, odwracaniu uwagi od tych dolegliwości, bo te bóle będą tylko utrudniać życie. Proszę pamiętajcie Państwo, że w Waszym przypadku (większość osób z fibromialgią jest młodsza niż 50 lat) rokowanie związane z COVID-19 jest bardzo dobre, a choroba łagodna. Fibromialgia nie zwiększa ryzyka ciężkiego przebiegu. Wytrzymajcie proszę cierpliwie jeszcze kilka miesięcy, przez które uda nam się opanować w ten lub inny sposób tę zarazę.

Nasilenie epidemii SARS-CoV-2

15.10.2020

Szanowni Państwo, system opieki zdrowotnej jest na skraju załamania, albo właśnie się łamie. Odwoływane są operacje i zabiegi, diagnostyki chorych mniej zagrożonych, rządzący podejmują coraz bardziej desperackie i spóźnione działania w celu opanowania rozprzestrzeniania się zakażeń SARS-CoV-2. Sytuacja w szpitalu na froncie walki z COVID-19, którą obserwuję na co dzień jest znacznie trudniejsza niż jest to przedstawiane w mediach. Duża część chorych grożących załamaniem stanu zdrowia, których normalnie skierowałbym do szpitala, tego miejsca w szpitalu w najbliższych tygodniach nie otrzyma. Dlatego musimy być przygotowani na wyjątkowe działania i nieco partyzanckie czasami stworzenie namiastki leczenia szpitalnego w warunkach domowych.

Należy się spodziewać dalszego pogarszania sytuacji epidemiologicznej, która skutkować będzie rosnącym ryzykiem zakażenia SARS-CoV-2. Dla wielu chorych zakażenie nie będzie oznaczać większego zagrożenia, jednak ok. 10% chorych przejdzie tego wirusa ciężko. W sytuacji wydolności opieki zdrowotnej i pełnego do niej dostępu śmiertelność tego zakażenia, w miarę poszerzania naszej wiedzy o nim spadała i jeszcze w sierpniu wynosiła 1-2%, jednak należy się spodziewać wzrostu ryzyka zgonu w przypadku zapaści systemu opieki zdrowotnej, bo mniejsza pula chorych będzie miała dostęp do możliwie najlepszego leczenia. Wszyscy możemy zmniejszyć ryzyko zakażenia i utrzymania możliwie dobrej opieki zdrowotnej nad innymi chorobami. Bardzo ważne są: maseczki na twarzy oraz rezygnacja z wyjść poza dom i niepotrzebnych spotkań z innymi osobami.

Ze swojej strony planuję dalej pracować w pełnym zakresie w gabinecie, jednak postaram się udostępniać większą liczbę telekonsultacji, szczególnie dla stałych pacjentów, żeby nie narażali się na konieczność dojazdu środkami komunikacji miejskiej oraz konieczność oczekiwania w poczekalni. Proszę o telefonu do recepcji pod numer 601390600 w celu umawiania takich wizyt. Numer konta do wpłat znajdziecie Państwo w zakładce kontakt -> konsultacje on-line.

Ze swojej strony chciałbym przypomnieć o zasadach przyjmowania w gabinecie w czasie epidemii:

1. Będę starał się zawsze być nieco przed czasem.

2. Proszę abyście Państwo przychodzili nie wcześnij niż na 5 min. przed umówionym terminem wizyty.

3. Proszę, żebyście Państwo przez cały okres pobytu w gabinecie (w tym w poczekalni) mieli założoną maskę na twarz.

4. Przed konsultacją proszę abyście umyli Państwo ręce w łazience w gabinecie.

5. W przypadku objawów jakiejkolwiek infekcji u Państwa, nawet łagodnego przeziębienia, proszę odwoływać wizyty, nawet w dniu planowanej konsultacji. Tak samo ja sam zastrzegam sobie możliwość odwołania wizyt z powodu infekcji.

Ze swojej strony będę robił co mogę, żeby w gabinecie ryzyko zakażenia zredukować do minimum. Dlatego noszę dwukierunkowe maseczki na twarz (chronią zarówno pacjenta przed moim wydychanym powietrzem jak i mnie przed pacjentem), wietrzę gabinet i dezynfekuję powierzchnie.

Nie odbieram smsów!

15.10.2020

Chciałbym uprzejmie przypomnieć, że nie odbieram SMSów i MMSów pod numerami telefonów w danych kontaktowych do mnie. Telefonów tych na co dzień nie używam i są one jedynie przekierowaniem na mój prywatny numer. Najlepszą formą kontaktu jest kontakt z moją recepcją lub kontakt e-mailowy.

Badanie kliniczne dla chorych z WZW typu B

08.09.2020

W Przychodni Hepatolodzy ruszyło badanie kliniczne "B Clear" dla chorych zakażonych wirusem zapalenia wątroby typu B. W badaniu rekrutowani będą zarówno chorzy w trakcie leczenia zakażenia HBV jak i chorzy, którzy nigdy nie otrzymywali leczenia, ale mają HBV DNA>1500. Badanie trwa rok. Zainteresowanych zapraszam do kontaktu pod numerami telefonu: 534434443.

Telekonsultacje, a fibromialgia

03.05.2020

Doświadczenia z ostatnich tygodni uczą mnie, że fibromialgia nie nadaje się do leczenia drogą telekonsultacji. W tej chorobie, jak w żadnej innej chorobie reumatycznej, kluczowa jest relacja z lekarzem, którą znacznie sprawniej buduje się na podłożu kontaktu osobistego, a nie kontaktu przez elektronikę. Leczenie fibromialgii klasycznie powinno być wielodyscyplinarne i implementuje się w nie wiele różnych elementów, z których tylko jeden z mniej istotnych to farmakoterapia. Jednym z istotnych elementów jest psychoterapia. Taki właśnie, psychoterapeutyczny jest też często aspekt konsultacji z reumatologiem, gdzie bardzo ważna jest obustronna cierpliwość i zaufanie oraz danie oparcia choremu. Dlatego chorych z fibromialgią serdecznie zapraszam do kontaktu osobistego, a nie telekonsultacji.

Zakażenie koronawirusowe, a leki immunosupresyjne

08.03.2020

Wobec wielu pytań odnośnie zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 chciałbym rozwiać niektóre wątpliwości i odpowiedzieć na proste pytania. Wielu spośród moich pacjentów przyjmuje na stałe różnego rodzaju leki immunosupresyjne. Do takich leków zaliczamy glikokortykosteroidy, klasyczne leki immunosupresyjne (metotreksat, azatiopryna, leflunomid, cyklosporyna) oraz leki biologiczne. Ich przyjmowanie w obliczu danych, że osoby przyjmujące takie leki są w grupie ryzyka cięższego przebiegu zakażenia konowirusowego powodują lęk u chorych.

Na wstępie chciałbym powiedzieć, że przyjmowanie leczenia immunosupresyjnego nie powoduje większego ryzyka zakażenia, ale zwiększa ryzyko cięższego przebiegu choroby koronawirusowej. Ta sytuacja nie różni się w istotny sposób od wirusa grypy. Tu również osoby przyjmujące leki immunosupresyjne są grupą szczególnego ryzyka ciężkiego przebiegu z grypowym zapaleniem płuc, zapaleniem mięśnia sercowego. Zwiększenie ryzyka może być różne dla różnych leków, ale wydaje się ono największe dla osób przyjmujących duże dawki sterydów (Encorton >15 mg, Metypred> 12 mg oraz leki biologiczne). W mniejszym stopniu podkreślałbym je dla chorych przyjmujących metotreksat bez sterydoterapii albo leflunomid.

Chcę podkreślić, że intensywnie śledzę sytuację międzynarodową związaną z zakażeniem wirusem, dane dotyczące nowych przypadków w Polsce i innych krajach Europy. Na obecną chwilę chciałbym podkreślić, że ryzyko rozwoju choroby zwanej COVID-19 u osoby mieszkającej w Polsce jest w Polsce małe. Nawet biorąc pod uwagę znacznie mniejszą liczbę wykonanych testów niż w krajach Europy Zachodniej i możliwość niedoszacowania liczby zakażeń w Polsce, moje własne obserwacje, ale też dane z innych szpitali nie są alarmujące i nie wskazują na tę chwilę na możliwość transmisji wewnętrznej. Sytuacja jest jednak dynamiczna i jest prawdopodobne, że może to się zmienić nawet w ciągu najbliższych 2 tygodni. Obecne ryzyko jest na tyle małe, że w żadnym stopniu nie uzasadnia odstawiania leków immunosupresyjnych w żadnej chorobie autoimmunologicznej. Należy podkreślić, że odstawianie leków immunosupresyjnych w nieodpowiednim momencie może skutkować zaostrzeniem Państwa przewlekłej choroby i przez to również zwiększa ryzyko cięższego przebiegu infekcji koronawirusowej!

W przypadku zmiany warunków epidemicznych, wzrostu liczby osób zakażonych i transmisji wewnętrznej w pierwszej kolejności nadal zalecać będę swoim chorym rygorystyczne przestrzeganie dwóch zasad - mycia rąk oraz unikania niepotrzebnej ekspozycji na duże skupiska ludzkie, takie jak kina, teatry, restauracje, baseny, centra handlowe, środki transportu. Chcę wyraźnie podkreślić, że chodzi mi o niekonieczną ekspozycję, a nie na przykład obowiązkowe dojeżdżanie do pracy. Wydaje się na tę chwilę, że zalecenia izolacji dla chorych powinny trwać do połowy kwietnia 2020, ale dynamika rozwoju infekcji jest trudna do przewidzenia.

Dla niektórych osób, przygotowywanych już wcześniej do próbnego zmniejszania dawek lub odstawienia leków, pojawienie się wirusa może być dobrym pretekstem do przyspieszenia tych prób.

Zapytania o odstawianie leków otrzymałem jednak również od osób z destrukcyjnym RZS, toczniem rumieniowatym układowym świeżo po uzyskaniu remisji albo opornym na leczenie autoimmunologicznym zapaleniem wątroby. U takich chorych lepszym wyjście wydaje się możliwe izolowanie od świata zewnętrznego niż odstawianie leków.

Jeśli ktokolwiek z Państwa, będącymi moimi stałymi pacjentami, miał bezpośredni kontakt z osobą z potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2, właśnie wrócił z rejonu bardzo wysokiego ryzyka proszę o kontakt telefoniczny lub mailowy i wskazania do ewentualnego odstawienia leków będziemy rozważać indywidualnie.

Długość konsultacji

27.12.2019

W dniu dzisiejszym jedna z pierwszorazowych konsultacji zajęła mi 1,5 godziny (90 minut). Kolejne konsultacje pacjentów były opóźnione o godzinę, z konieczności prowadzone w większym pośpiechu, w którym łatwiej o błąd. Z tego powodu było to dla mnie najtrudniejsze popołudnie, jakie miałem do tej pory w pracy i wymagało wiele wyrozumiałości od moich kolejnych chorych. Bardzo zależy mi na tym, żeby uniknąć takiej sytuacji w przyszłości. Tym samym informuję, że w przypadku trudnych konsultacji wymagających więcej niż 30-40 min., odnosząc się z szacunkiem do problemu chorego, ale również i zobowiązań czasowych osób czekających w poczekalni, wizyty będą dzielone i kontynuowane w innym, najbliższym możliwym terminie uzgodnionym podczas spotkania.

Powrót do pracy

07.11.2019

Udało mi się zakończyć zgodnie z planem wszystkie zaległości naukowe. Wracam do pracy ze zdwojoną siłą. Najmocniej przepraszam za nieco wydłużone terminy. Postaram się w ciągu kilku tygodni sprawić, żeby były one akceptowalne.

Jesień 2019 c.d

20.08.2019

Najmocniej przepraszam wszystkich zainteresowanych konsultacjami ze mną, ale z uwagi na intensywne zobowiązania naukowe w okresie od 09.09 do 06.11.2019 będę konsultował w bardzo ograniczonym zakresie. Pierwszeństwo w zapisach będą mieli moi stali chorzy, a nowych pacjentów będę konsultował jedynie w przypadku gdy pozostaną jakieś wolne terminy.

Jesień 2019

28.04.2019

Nadchodząca jesień, od września do listopada 2019 będzie dla mnie szczególnym czasem, kiedy będę znacznie mniej osiągalny niż do tej pory. Będę przyjmował głównie rano, w godzinach 8.00-11.00 i przede wszystkich swoich stałych chorych. Od połowy listopada wrócę do pełnej pracy.

Zapisy na konsultacje

20.01.2019

Wobec wątpliwości, które pojawiają się podczas zapisów zapraszam do zapisów drogą telefoniczną pod numerem telefonu 601390600, gdzie mamy do zaproponowania więcej wygodniejszych terminów niż w portalach lekarskich oferujących zapisy.

Nowe godziny rejestracji, nowy telefon do mnie

20.09.2017

Wychodząc Państwu naprzeciw podjąłem decyzję o wydłużeniu godzin przyjmowania zapisów na wizyty. Od 21.09.2017 zapisy na wizyty lekarskie przyjmować będzie recepcja w godzinach 9-19 pod dotychczasowym numerem telefonu: 601 390 600. W razie konieczności kontaktu bezpośredniego ze mna (konsultacji, ale nie zapisów) funkcjonuje obecnie nowy numer telefonu: 531 16 16 99.

Historie chorób pacjentów Dziadka

01.07.2016

Uprzejmie informuję, że historie choroby pacjentów Dziadka prowadzone od 2006 roku są do odebrania w moim gabinecie przy ul.Czerniakowskiej w godzinach mojej pracy. Uprzejmie proszę o uprzedni kontakt telefoniczny w celu umówienia się na ich odbiór.

Dziadek Janek - prof. Jan Gietka

12.05.2016

Dziadek Janek - profesor Jan Gietka
Dziadek Janek - prof. Jan Gietka

12 maja 2016 roku wieczorem odszedł Dziadek Janek. Z mojej perspektywy był założycielem znanej mi gałęzi rodzinnej. To dzięki niemu zaczęła się tradycja lekarska rodziny Gietków, ale w moim życiu był ważny po trzykroć z innych powodów.

I

Był fantastycznym dziadkiem. W okresie mojego dzieciństwa spędzaliśmy razem dużo czasu. Całe swoje dorosłe życie dużo pracował i okazało się, że dla wnuków miał chyba więcej czasu niż dla synów. Był dziadkiem jak z książki - miał iskry w oczach, hecę w głowie, śmiał się jak chochlik i nigdy nie narzekał. Zawsze miał jakąś zabawną anegdotę do opowiedzenia. Nasza więź wzmacniała się z biegiem czasu, a w ostatnich latach był dla mnie kimś więcej niż kochanym dziadkiem. Był moim nauczycielem, mentorem, wzorem, wsparciem, uosobieniem mojej przynależności do rodziny Gietków. W ostatnich latach miałem zaszczyt odczuć, ze jestem dla niego ważnym człowiekiem.

Uczył mnie pogody ducha i skromności - dwóch cech, które definiowały Jego charakter. Był człowiekiem bez oczekiwań w stosunku do życia i innych ludzi, ujmującym w swoim godzeniu się z kolejami losu. Jestem szczęśliwy, że od zawsze mieliśmy bliską relację i dumny, że w ostatnich latach obdarzył mnie swoim zaufaniem. Łapię się na tym, że codziennie są sytuacje, w których zastanawiam się, co by zrobił Dziadek Janek na moim miejscu. Dzięki Niemu nauczyłem się, że zawsze, w każdej sytuacji, warto być przyzwoitym człowiekiem.

II

Dziadek był również moim nauczycielem reumatologii. To przy Dziadku kilkanaście lat temu wykonywałem swoje pierwsze iniekcje dostawowe, aspiracje płynu stawowego oraz pisałem swoje pierwsze recepty i zwolnienia. Będę Mu zawsze wdzięczny za nieustające wsparcie i chęć pomocy na kolejnych etapach mojej drogi zawodowej.

III

Wreszcie, był dla mnie również niedoścignionym wzorem tego jaki powinien być lekarz. Pomoc chorym i ciągła nauka były Jego życiowymi powołaniami. Łączył ogromną wiedzę i błyskotliwe rozumowanie diagnostyczne ze skromnością i empatią. To połączenie czyniło Go mistrzem dla kolejnych pokoleń lekarzy, których wychował, a których obecnie ja mogę podziwiać. Ani razu nie widziałem u Niego niecierpliwości, zniechęcenia, braku szacunku wobec siedzącego przed nim pacjenta. Miałem ogromny zaszczyt bycia Jego ostatnim uczniem. Widziałem, że, pomimo różnicy wieku i możliwości rozwoju jakie obecnie ma młody lekarz, dzieliła mnie od Niego przepaść - zarówno pod względem wiedzy jak i podejścia do chorego, który potrzebuje naszej pomocy. Gdy siedziałem obok Niego w gabiecie, widziałem jak wiele pracy jeszcze przede mną, jednakże liczę, że będę potrafił, pewnie nieudolnie, na miarę swoich własnych możliwości i ograniczeń, pomagać chorym wykorzystując to czego mnie uczył.

Jest rok 2016, mam prawie 40 lat i dla mnie oraz wszystkich osób z mojej rodziny kończy się epoka, kiedy żyła legenda - nasz rodzinny autorytet, do którego można się było zwrócić z każdym problemem. Nie będzie już wspólnych spotkań u Dziadka, odwiedzin w drodze na Mazury, telefonów w sprawie chorych, próśb o zamówienie recept, anegdot sypanych jak z rękawa. Będzie mi tego bardzo brakować. Nie mogę się pozbyć pretensji do siebie, że wydawało mi się, że On tu będzie zawsze.

Żegnaj Dziadku, będę ze wszystkich sił starał się zachować Ciebie w sercu i mam nadzieję, że to czego mnie nauczyłeś będę mógł przekazać swoim chłopakom.

Nowy gabinet

30.05.2015

Po intensywnych poszukiwaniach udało mi się znaleźć drugi gabinet, w którym od czerwca będę mógł konsultować chorych. Mieści się on w centrum Warszawy, na rogu ulic Czerniakowskiej i Szwoleżerów, niedaleko Łazienek Królewskich. Wejście wzdłuż płotu "ze słoniami". Zapisy pod starym numerem telefonu: 601 390 600. W zakładce lokalizacja/kontakt wskazówki dojazdu autobusami komunikacji miejskiej. Gabinet znajduje się niecałe 100 m od przystanku autobusowego. Samochód można zostawić przy ul. Szwoleżerów, przy kładce przy ul. Czerniakowskiej lub na ul. 29 listopada. Aby dostać się do gabinetu, trzeba pokonać kilka schodków (gabinet mieści się w suterenie) co może być barierą trudną do pokonania dla niektórych chorych. Osoby te proszę o zapisywanie się do Przychodni BodyClinic, która jest przystosowana dla osób niepełnosprawnych.

Przedłużające się poszukiwania nowego gabinetu

03.05.2015

Z powodu kłopotów ze znalezieniem drugiego gabinetu w innej części Warszawy do końca maja jedynym miejscem, w którym konsultuję będzie nadal Przychodnia BodyClinic. Jeśli uda mi się dokończyć wszystkie potrzebne formalności, pierwszych chorych w nowym miejscu będę mógł skonsultować na początku czerwca.

Proszę nie pisać smsów, tylko dzwonić

15.04.2015

W związku z licznymi SMSami, które wysyłają do mnie moi pacjenci, informuję, że nie czytam i nie odpisuję na wiadomości tekstowe pod numerem telefonu 601 390 600. W celu konsultacji telefonicznej proszę dzwonić pod ten numer w godzinach 16-20. W razie pilnego kontaktu w pozostałych godzinach proszę o e-mail.

Koniec przyjęć na Kępnej

31.03.2015

Z końcem marca przestałem przyjmować w gabinecie przy ul.Kępnej. Dla mnie również jest to ogromna zmiana. Chorych którzy nie przestraszą się podróży do innego miejsca w Warszawie zapraszam tymczasowo, w kwietniu i maju, do Przychodni BodyClinic (tuż przy stacji metra Nowy Świat-Uniwersytet). Warunki finansowe pozostają niezmienione. Zapisy przyjmuję sam, popołudniami, pod numerem telefonu 601 390 600. Nowych chorych niezmiennie zapraszam do kontaktu z recepcją przychodni (22-8261160). Jeśli ktoś chciałby zostać w gabinecie przy ul.Kępnej, proszę kontaktować się z doktorem Andrzejem Gietką.
Od maja zaproszę do swojego nowego gabinetu w Śródmieściu, którego obecnie poszukuję.

Poszukiwania nowego gabinetu

13.02.2015

W gabinecie przy ul.Kępnej będę przyjmował jedynie do końca marca 2015 roku. Poszukuję nowego gabinetu do którego przeniosę się od maja. Gdy tylko uda mi się znaleźć takowy, poinformuję na stronie. Będę rozszerzał swoje przyjęcia w Przychodni BodyClinic i tam proszę się kierować z pierwszorazowymi konsultacjami.

Staż w St.Mary`s Hospital w Londynie

30.06-27.07.2013

Na początku roku otrzymałem stypendium Polskiego Towarzystwa Hepatologicznego na wyjazd na staż do St.Mary's Hospital w Londynie. W dniach 01-26.07.2013 pełniłem funkcję lekarza specjalisty na Oddziale Chorób Wewnętrznych i Hepatologii pod kierownictwem prof. Marka Thursza.

Obrona rozprawy doktorskiej

29.01.2013

Obroniłem doktorat z nieinwazyjnych metod oceny włóknienia wątroby. Wybrane elementy rozprawy będą publikowane w prasie z listy filadelfijskiej.